Copa Sudamericana
FIFA Region
CONMEBOL
Season
2024
Location
South America
Abbreviation
COPASUD

Summary

The 2024 Copa Sudamericana is South America's second most prestigous club football tournament where top club teams (44 total) from all 10 CONMEBOL F/As (football associations) are represented. It is the equivalent of the UEFA Europa League. The 2024 winner will play in the 2025 Copa Libertadores.

Each F/A is given a minimum of 4 berths, while Argentina and Brazil are each given a minimum of 6. Stage entry is based on cummulative historical relative performance of each F/A against the other F/As.

After the Group Stage and before the Final, if teams are tied on Aggregate, teams will do directly to a penalty shoot-out. The one match Final will be played on 23 November 2024. If the score is tied at the end of regulation time, 30 minutes of extra time will be played. If still tied at the end of extra time, a penalty shoot-out will be held.

LDU Quito (ECU1) won the 2023 Copa Sudamericana.

More Info...

2024 Copa Sudamericana Berths
F/ACOPALIB
Teams
COPASUD
Teams
Argentina66
Boliva44
Brazil86
Chile44
Colombia44
Ecuador54
Paraguay44
Peru44
Uruguay44
Venezuela44

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
First Stage32 16 Knock-out matches, direct to penalty shoot-out if tied at end of 90 minutes
Group Stage32
  • 1st-6th best 2023 ARG1 Aggregate Table teams not qualified for 2024 Copa Libertadores
  • 1st-6th best 2023 BRA1 teams not qualified for 2024 Copa Libertadores
  • 4 teams eliminated from 2024 Copa Libertadores Third Stage
16 winners from First Round8 groups of 4 with Home/Away matches against each team in group, top team with most points (win = 3 pts, draw = 1 pt) in each group advance (Table ranking ties are broken by (1) goal difference, (2) goals scored, (3) away goals scored, then (4) CONMEBOL ranking.)
Playoff Round16eight 3rd place teams from 2024 Copa Libertadores Group Stageeight 2nd place teams from Group Stage8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Round of 1616None8 winners from Group Stage, 8 Playoff Round winners8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from SemifinalsHome/Away matches, highest aggregate goals wins

Group Stage

 Group ALeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Club Always Ready (BOL1)53 -2-011-103733 -0-0970720 -2-02330
2Independiente Medellín (COL1)53 -1-110-127522 -0-0663331 -1-14642
3Defensa y Justicia (ARG1)51 -2-25-47-320 -2-0222031 -0-2325-3
4Univ César Vallejo (PER1)50 -1-41-514-930 -1-2138-520 -0-2026-4
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Univ César Vallejo 01 Defensa y JusticiaEstadio Mansiche
04.04.24Club Always Ready 20 Independiente MedellínEstadio Municipal El Alto
10.04.24Defensa y Justicia 11 Club Always ReadyEstadio Norberto Tomaghello
 Independiente Medellín 42 Univ César VallejoEstadio Atanasio Giradot
25.04.24Club Always Ready 20 Univ César VallejoEstadio Municipal El Alto
 Independiente Medellín 21 Defensa y JusticiaEstadio Atanasio Giradot
 Club Always Ready 30 Defensa y JusticiaEstadio Municipal El Alto
14.05.24Defensa y Justicia 11 Independiente MedellínEstadio Norberto Tomaghello
15.05.24Univ César Vallejo 22 Club Always ReadyEstadio Mansiche
29.05.24Defensa y Justicia   Univ César VallejoEstadio Norberto Tomaghello
 Independiente Medellín   Club Always ReadyEstadio Atanasio Giradot
 Group BLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1CD Univ Católica (ECU1)53 -2-011-81731 -2-0540422 -0-06413
2Cruzeiro (BRA1)52 -3-09-73421 -1-0443131 -2-05303
3CD Unión La Calera (CHI1)51 -1-34-16-520 -1-1101-131 -0-2315-4
4Alianza Petrolera (COL1)50 -2-32-410-630 -0-3017-620 -2-02330
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
03.04.24Alianza Petrolera 01 CD Unión La CaleraEstadio Armando Maestre Pavajeau
04.04.24CD Univ Católica 00 CruzeiroEstadio Olímpico Atahualpa
10.04.24CD Unión La Calera 01 CD Univ CatólicaEstadio Sausalito
11.04.24Cruzeiro 33 Alianza PetroleraMineirão
23.04.24CD Unión La Calera 00 CruzeiroEstadio Sausalito
 Alianza Petrolera 13 CD Univ CatólicaEstadio Armando Maestre Pavajeau
07.05.24Alianza Petrolera 03 CruzeiroEstadio Armando Maestre Pavajeau
09.05.24CD Univ Católica 40 CD Unión La CaleraEstadio Olímpico Atahualpa
16.05.24Cruzeiro 10 CD Unión La CaleraMineirão
 CD Univ Católica 00 Alianza PetroleraEstadio Olímpico Atahualpa
30.05.24Cruzeiro   CD Univ CatólicaMineirão
 Group CLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Belgrano de Córdoba (ARG1)52 -3-09-52331 -2-0521121 -1-04312
2Delfín SC (ECU1)41 -2-15-54120 -1-1123-121 -1-04312
3Internacional (BRA1)31 -2-05-21110 -1-0100021 -1-04211
4CD Real Tomayapo (BOL1)40 -1-31-05-520 -0-2004-420 -1-1101-1
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Belgrano de Córdoba 00 InternacionalEstadio Mario Alberto Kempes
04.04.24CD Real Tomayapo 02 Delfín SCEstadio IV Centenario
10.04.24Internacional 00 CD Real TomayapoEstádio Beira-Rio
11.04.24Delfín SC 11 Belgrano de CórdobaEstadio Jocay
24.04.24CD Real Tomayapo 02 Belgrano de CórdobaEstadio IV Centenario
25.04.24Delfín SC 12 InternacionalEstadio Jocay
07.05.24CD Real Tomayapo PSPD InternacionalEstadio IV Centenario
09.05.24Belgrano de Córdoba 11 Delfín SCEstadio Mario Alberto Kempes
15.05.24Belgrano de Córdoba 10 CD Real TomayapoEstadio Mario Alberto Kempes
28.05.24Internacional   Belgrano de CórdobaEstádio Beira-Rio
 Delfín SC   CD Real TomayapoEstadio Jocay
08.06.24Internacional   Delfín SCEstádio Beira-Rio
 Group DLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Fortaleza EC (BRA1)53 -1-110-137622 -0-0692731 -1-1445-1
2Boca Juniors (ARG1)52 -2-18-66021 -1-0421131 -1-1445-1
3CA Nacional Potosí (BOL1)52 -1-27-69-332 -1-0762420 -0-2007-7
4CS Trinidense (PAR1)51 -0-43-47-331 -0-2334-120 -0-2013-2
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
03.04.24CA Nacional Potosí 00 Boca JuniorsEstadio Víctor Agustín Ugarte
 CS Trinidense 02 Fortaleza ECEstadio ueno Defensores del Chaco
09.04.24Boca Juniors 10 CS TrinidenseLa Bombonera
10.04.24Fortaleza EC 50 CA Nacional PotosíCastelão (Ceará)
23.04.24CS Trinidense 20 CA Nacional PotosíEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
25.04.24Fortaleza EC 42 Boca JuniorsCastelão (Ceará)
08.05.24CA Nacional Potosí 41 Fortaleza ECEstadio Víctor Agustín Ugarte
 CS Trinidense 12 Boca JuniorsEstadio General Pablo Rojas
14.05.24CA Nacional Potosí 21 CS TrinidenseEstadio Víctor Agustín Ugarte
15.05.24Boca Juniors 11 Fortaleza ECLa Bombonera
29.05.24Boca Juniors   CA Nacional PotosíLa Bombonera
 Fortaleza EC   CS TrinidenseCastelão (Ceará)
 Group ELeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Atlético Paranaense (BRA1)54 -0-112-1741321 -0-1372533 -0-091028
2Sportivo Ameliano (PAR1)53 -1-110-85332 -0-1645-121 -1-04404
3Danubio FC (URU1)52 -1-27-54120 -1-1101-132 -0-16532
4Deportivo Rayo Zuliano (VEN1)50 -0-50-118-1730 -0-30111-1020 -0-2007-7
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Sportivo Ameliano 14 Atlético ParanaenseEstadio ueno La Nueva Olla
03.04.24Deportivo Rayo Zuliano 02 Danubio FCEstadio Olímpico Nacional Brigido Iriarte
09.04.24Danubio FC 00 Sportivo AmelianoEstadio Centenario (Montevideo)
24.04.24Danubio FC 01 Atlético ParanaenseEstadio Centenario (Montevideo)
 Deportivo Rayo Zuliano 04 Sportivo AmelianoEstadio Olímpico Nacional Brigido Iriarte
07.05.24Sportivo Ameliano 21 Danubio FCEstadio Tigo La Huerta
08.05.24Deportivo Rayo Zuliano 15 Atlético ParanaenseEstadio Olímpico Nacional Brigido Iriarte
14.05.24Sportivo Ameliano 10 Deportivo Rayo ZulianoEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
15.05.24Atlético Paranaense 12 Danubio FCLigga Arena
 Danubio FC   Deportivo Rayo ZulianoEstadio Centenario (Montevideo)
 Group FLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Racing Club (URU1)53 -2-011-105532 -1-0753221 -1-04523
2Corinthians (BRA1)53 -1-110-112922 -0-0680831 -1-14321
3Argentinos Juniors (ARG1)52 -0-36-511-621 -0-1313-231 -0-2348-4
4Club Nacional (PAR1)50 -1-41-513-830 -1-2147-320 -0-2016-5
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Club Nacional 23 Argentinos JuniorsEstadio ueno Defensores del Chaco
 Racing Club 11 CorinthiansEstadio Centenario (Montevideo)
09.04.24Argentinos Juniors 03 Racing ClubEstadio Diego Armando Maradona
 Corinthians 40 Club NacionalNeo Química Arena
23.04.24Argentinos Juniors 10 CorinthiansEstadio Diego Armando Maradona
25.04.24Club Nacional 22 Racing ClubEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
07.05.24Racing Club 21 Argentinos JuniorsEstadio Centenario (Montevideo)
 Club Nacional 02 CorinthiansEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
14.05.24Racing Club 21 Club NacionalEstadio Centenario (Montevideo)
 Corinthians 40 Argentinos JuniorsNeo Química Arena
28.05.24Argentinos Juniors   Club NacionalEstadio Diego Armando Maradona
 Corinthians   Racing ClubNeo Química Arena
 Group GLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Lanús (ARG1)54 -1-013-1221022 -0-0671632 -1-07514
2Cuiabá EC (BRA1)52 -3-09-83531 -2-0552321 -1-04312
3Deportivo Garcilaso (PER1)51 -2-25-68-231 -1-1445-120 -1-1123-1
4Metropolitanos FC (VEN1)50 -0-50-215-1320 -0-2004-430 -0-30211-9
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
03.04.24Cuiabá EC 11 LanúsArena Pantanal
04.04.24Deportivo Garcilaso 32 Metropolitanos FCEstadio Garcilaso
11.04.24Lanús 21 Deportivo GarcilasoEstadio Ciudad de Lanús
 Metropolitanos FC 02 Cuiabá ECEstadio Olímpico de la UCV
23.04.24Deportivo Garcilaso 11 Cuiabá ECEstadio Garcilaso
25.04.24Metropolitanos FC 02 LanúsEstadio Olímpico de la UCV
08.05.24Cuiabá EC 30 Metropolitanos FCArena Pantanal
09.05.24Deportivo Garcilaso 02 LanúsEstadio Garcilaso
15.05.24Lanús 50 Metropolitanos FCEstadio Ciudad de Lanús
29.05.24Lanús   Cuiabá ECEstadio Ciudad de Lanús
 Metropolitanos FC   Deportivo GarcilasoEstadio Olímpico de la UCV
 Group HLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Racing Club (ARG1)54 -0-112-113822 -0-0660632 -0-16532
2Red Bull Bragantino (BRA1)54 -0-112-87133 -0-0952321 -0-1335-2
3Coquimbo Unido (CHI1)51 -1-34-26-421 -0-1322030 -1-2104-4
4CS Luqueño (PAR1)50 -1-41-38-530 -1-2125-320 -0-2013-2
Round of 16
DateHome Status RoadVenue
03.04.24Red Bull Bragantino 10 Coquimbo UnidoEstádio Nabi Abi Chedid
04.04.24CS Luqueño 02 Racing ClubEstadio ueno Defensores del Chaco
10.04.24Racing Club 30 Red Bull BragantinoEl Cilindro
11.04.24Coquimbo Unido 10 CS LuqueñoEstadio Francisco Sánchez Rumoroso
24.04.24Coquimbo Unido 12 Racing ClubEstadio Francisco Sánchez Rumoroso
 Red Bull Bragantino 21 CS LuqueñoEstádio Nabi Abi Chedid
08.05.24CS Luqueño 00 Coquimbo UnidoEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
09.05.24Red Bull Bragantino 21 Racing ClubEstádio Nabi Abi Chedid
16.05.24Racing Club 30 Coquimbo UnidoEl Cilindro
 CS Luqueño 23 Red Bull BragantinoEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
28.05.24Coquimbo Unido   Red Bull BragantinoEstadio Francisco Sánchez Rumoroso
 Racing Club   CS LuqueñoEl Cilindro

First Stage

DateHome Status RoadVenue
Tue - 5 Mar 2024
 CD Real Tomayapo (BOL1) 00 Club Jorge Wilstermann (BOL1)Estadio IV Centenario
 CD Real Tomayapo advances on PKs (4-3) 
 CD Univ Católica (CHI1) 02 Coquimbo Unido (CHI1)Estadio Santa Laura
 Deportivo Garcilaso (PER1) 00 AD Tarma (PER1)Estadio Garcilaso
 Deportivo Garcilaso advances on PKs (4-3) 
 Carabobo FC (VEN1) 11 Metropolitanos FC (VEN1)Estadio Polideportivo Misael Delgado
 Metropolitanos FC advances on PKs (5-4) 
 Deportes Tolima (COL1) 00 Independiente Medellín (COL1)Estadio Manuel Murillo Toro
 Independiente Medellín advances on PKs (4-2) 
Wed - 6 Mar 2024
 FC Universitario de Vinto (BOL2) 02 CA Nacional Potosí (BOL1)Estadio Hipólito Lazarte
 CD Everton (CHI1) 01 CD Unión La Calera (CHI1)Estadio Sausalito
 Deportivo Cuenca (ECU1) 25 Delfín SC (ECU1)Estadio Alejandro Serrano Aguilar
 Club Guaraní (PAR1) 01 CS Luqueño (PAR1)Estadio Rogelio Livieres
 Wanderers FC (URU1) 01 Danubio FC (URU1)Parque Alfredo Víctor Viera
 Alianza Petrolera (COL1) 21 América de Cali (COL1)Estadio Daniel Villa Zapata
Thu - 7 Mar 2024
 Racing Club (URU1) 20 Cerro Largo FC (URU1)Estadio Osvaldo Roberto
 Deportivo Rayo Zuliano (VEN1) 00 Deportivo La Guaira (VEN1)Estadio José Encarnación Romero
 Deportivo Rayo Zuliano advances on PKs (4-2) 
 Sportivo Ameliano (PAR1) 20 Club Olimpia (PAR1)Estadio José Tomás Silva
 Univ César Vallejo (PER1) 20 Sport Huancayo (PER1)Estadio Mansiche
 Técnico Universitario (ECU1) 03 CD Univ Católica (ECU1)Estadio Bellavista