Copa Libertadores
FIFA Region
CONMEBOL
Season
2024
Location
South America
Abbreviation
COPALIB

Summary

The 2024 Copa Libertadores is South America's premier club football tournament where top club teams (47 total) from all 10 CONMEBOL F/As (football associations) are represented. It is the equivalent of the UEFA Champions League. The 2024 winner will play in the 2025 Recopa Sudamericana against the winner of the 2024 Copa Sudamericana and in the 2024 FIFA Club World Cup.

Each F/A is given a minimum of 4 berths, while Argentina is given 6 berths and Brazil 8 berths. LDU Quito (ECU1) won the 2023 Copa Sudamericana and Fluminense FC (BRA1) won the 2023 Copa Libertadores, so Brazil and Ecuador received additional berths. Stage entry is based on cummulative historical relative performance of each F/A against the other F/As.

After the Group Stage and before the Final, if teams are tied on Aggregate, teams will do directly to a penalty shoot-out. For the one match Final, if the score is tied at the end of regulation time, 30 minutes of extra time will be played. If still tied at the end of extra time, a penalty shoot-out will be held.

More Info...

2024 Copa Libertadores Berths
F/ACOPALIB
Teams
COPASUD
Teams
Argentina66
Boliva44
Brazil86
Chile44
Colombia44
Ecuador54
Paraguay44
Peru44
Uruguay44
Venezuela44

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
First Stage6 3 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Second Stage163 winners from First Stage8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Third Stage8None8 winners from Second Stage4 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances (4 losers go to 2024 COPASUD Group Stage)
Group32
  • 2023 Copa Libertadores champion (BRA1)
  • 2023 Copa Sudamericana champion (ECU1)
  • 1st place 2023 ARG1 team, 2023 Copa de la Liga Profesional champion, 2023 Copa Argentina champion, 1st, 2nd and 3rd best 2023 ARG1 Aggregate Table teams not qualified for 2024 Copa Libertadores
  • 2023 BOL1 Apertura champion, best 2023 BOL1 Aggregate Table team not qualified for 2024 Copa Libertadores
  • 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th place 2023 BRA1 teams, 2023 Copa do Brasil champion
  • 1st and 2nd place 2023 CHI1 teams
  • 1st place 2023 COL1 Apertura team, 1st place 2023 COL1 Finalización team
  • 2nd place 2023 ECU1 teams, best 2023 ECU1 Aggregate Table team not qualified for 2024 Copa Libertadores
  • 2023 PAR1 Apertura/Clausura champions
  • 1st and 2nd place 2023 PER1 teams
  • 1st and 2nd place 2023 URU1 teams
  • 1st ans 2nd place 2023 VEN1 teams
4 winners from Third Stage8 groups of 4 with Home/Away matches against each team in group, top 2 teams with most points (win = 3 pts, draw = 1 pt) in each group advance
Round of 1616None8 group winners, 8 group runners-up8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from SemifinalsHome/Away matches, highest aggregate goals wins

Group Stage

 Group ALeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Fluminense FC (BRA1)21 -1-04-32111 -0-0321110 -1-01110
2CSD Colo-Colo (CHI1)21 -0-13-22011 -0-0310110 -0-1012-1
3Cerro Porteño (PAR1)21 -0-13-11011 -0-0310110 -0-1001-1
4Alianza Lima (PER1)20 -1-11-12-110 -1-0111010 -0-1001-1
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
03.04.24CSD Colo-Colo 10 Cerro PorteñoEstadio Monumental David Arrellano
 Alianza Lima 11 Fluminense FCEstadio Alejandro Villanueva
09.04.24Fluminense FC 21 CSD Colo-ColoEstádio do Maracanã
10.04.24Cerro Porteño 10 Alianza LimaEstadio ueno La Nueva Olla
23.04.24CSD Colo-Colo   Alianza LimaEstadio Monumental David Arrellano
25.04.24Cerro Porteño   Fluminense FCEstadio General Pablo Rojas
08.05.24Alianza Lima   Cerro PorteñoEstadio Alejandro Villanueva
09.05.24CSD Colo-Colo   Fluminense FCEstadio Monumental David Arrellano
15.05.24Alianza Lima   CSD Colo-ColoEstadio Alejandro Villanueva
16.05.24Fluminense FC   Cerro PorteñoEstádio do Maracanã
29.05.24Cerro Porteño   CSD Colo-ColoEstadio General Pablo Rojas
 Fluminense FC   Alianza LimaEstádio do Maracanã
 Group BLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1CA Talleres (ARG1)21 -1-04-43111 -0-0321110 -1-01220
2São Paulo (BRA1)21 -0-13-32111 -0-0320210 -0-1012-1
3Barcelona SC (ECU1)20 -2-02-33010 -1-0122010 -1-01110
4CD Cobresal (CHI1)20 -1-11-13-210 -1-0111010 -0-1002-2
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
02.04.24CD Cobresal 11 Barcelona SCEstadio Zorros del Desierto
04.04.24CA Talleres 21 São PauloEstadio Mario Alberto Kempes
10.04.24São Paulo 20 CD CobresalEstádio do Morumbi
 Barcelona SC 22 CA TalleresEstadio Banco Pichincha
25.04.24CD Cobresal   CA TalleresEstadio Zorros del Desierto
 Barcelona SC   São PauloEstadio Banco Pichincha
08.05.24CA Talleres   Barcelona SCEstadio Mario Alberto Kempes
 CD Cobresal   São PauloEstadio Zorros del Desierto
14.05.24CA Talleres   CD CobresalEstadio Mario Alberto Kempes
16.05.24São Paulo   Barcelona SCEstádio do Morumbi
29.05.24São Paulo   CA TalleresEstádio do Morumbi
 Barcelona SC   CD CobresalEstadio Banco Pichincha
 Group CLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1CD Huachipato (CHI1)21 -1-04-31210 -1-0111011 -0-03202
2Estudiantes La Plata (ARG1)21 -1-04-32111 -0-0321110 -1-01110
3Club The Strongest (BOL1)21 -0-13-32111 -0-0320210 -0-1012-1
4Grêmio (BRA1)20 -0-20-04-410 -0-1002-210 -0-1002-2
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Club The Strongest 20 GrêmioEstadio Hernando Siles
09.04.24Estudiantes La Plata 21 Club The StrongestEstadio Jorge Luis Hirschi
 Grêmio 02 CD HuachipatoArena do Grêmio
23.04.24Estudiantes La Plata   GrêmioEstadio Jorge Luis Hirschi
24.04.24CD Huachipato   Club The StrongestEstadio CAP
08.05.24CD Huachipato   GrêmioEstadio CAP
09.05.24Club The Strongest   Estudiantes La PlataEstadio Hernando Siles
15.05.24Club The Strongest   CD HuachipatoEstadio Hernando Siles
 Grêmio   Estudiantes La PlataArena do Grêmio
29.05.24Estudiantes La Plata   CD HuachipatoEstadio Jorge Luis Hirschi
 Grêmio   Club The StrongestArena do Grêmio
 Group DLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Junior de Barranquilla (COL1)21 -1-04-42210 -1-0111011 -0-03312
2Universitario Deportes (PER1)21 -1-04-32111 -0-0321110 -1-01110
3LDU Quito (ECU1)21 -0-13-22011 -0-0310110 -0-1012-1
4Botafogo (RJ) (BRA1)20 -0-20-14-310 -0-1013-210 -0-1001-1
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Universitario Deportes 21 LDU QuitoEstadio Monumental (Lima)
09.04.24Junior de Barranquilla 11 Universitario DeportesEstadio Metropolitano Roberto Meléndez
11.04.24LDU Quito 10 Botafogo (RJ)Estadio Rodrigo Paz Delgado
23.04.24Junior de Barranquilla   LDU QuitoEstadio Metropolitano Roberto Meléndez
07.05.24Universitario Deportes   Junior de BarranquillaEstadio Monumental (Lima)
08.05.24Botafogo (RJ)   LDU QuitoEngenhão
14.05.24LDU Quito   Junior de BarranquillaEstadio Rodrigo Paz Delgado
16.05.24Universitario Deportes   Botafogo (RJ)Estadio Monumental (Lima)
28.05.24Junior de Barranquilla   Botafogo (RJ)Estadio Metropolitano Roberto Meléndez
 LDU Quito   Universitario DeportesEstadio Rodrigo Paz Delgado
 Group ELeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1FC Bolívar (BOL1)22 -0-06-72511 -0-0332111 -0-03404
2Flamengo (BRA1)21 -1-04-31211 -0-0320210 -1-01110
3Millonarios FC (COL1)20 -1-11-34-110 -1-0111010 -0-1023-1
4CD Palestino (CHI1)20 -0-20-06-610 -0-1004-410 -0-1002-2
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Millonarios FC 11 FlamengoEstadio El Campín
04.04.24CD Palestino 04 FC BolívarEstadio Parque El Teniente
10.04.24Flamengo 20 CD PalestinoEstádio do Maracanã
11.04.24FC Bolívar 32 Millonarios FCEstadio Hernando Siles
24.04.24FC Bolívar   FlamengoEstadio Hernando Siles
25.04.24CD Palestino   Millonarios FCEstadio Municipal de La Cisterna
07.05.24CD Palestino   FlamengoEstadio Municipal de La Cisterna
08.05.24Millonarios FC   FC BolívarEstadio El Campín
14.05.24Millonarios FC   CD PalestinoEstadio El Campín
15.05.24Flamengo   FC BolívarEstádio do Maracanã
28.05.24FC Bolívar   CD PalestinoEstadio Hernando Siles
 Flamengo   Millonarios FCEstádio do Maracanã
 Group FLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Palmeiras (BRA1)21 -1-04-42211 -0-0331210 -1-01110
2CSD Independiente (ECU1)21 -1-04-31211 -0-0320210 -1-01110
3Liverpool FC (URU1)20 -1-11-24-210 -1-0111010 -0-1013-2
4San Lorenzo (ARG1)20 -1-11-13-210 -1-0111010 -0-1002-2
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
03.04.24San Lorenzo 11 PalmeirasEstadio Pedro Bidegaín
04.04.24Liverpool FC 11 CSD IndependienteGigante de Arroyito
10.04.24CSD Independiente 20 San LorenzoEstadio Banco Guayaquil
11.04.24Palmeiras 31 Liverpool FCAllianz Parque
23.04.24Liverpool FC   San LorenzoEstadio Centenario (Montevideo)
24.04.24CSD Independiente   PalmeirasEstadio Banco Guayaquil
09.05.24San Lorenzo   CSD IndependienteEstadio Pedro Bidegaín
 Liverpool FC   PalmeirasEstadio Centenario (Montevideo)
15.05.24Palmeiras   CSD IndependienteAllianz Parque
16.05.24San Lorenzo   Liverpool FCEstadio Pedro Bidegaín
30.05.24CSD Independiente   Liverpool FCEstadio Banco Guayaquil
 Palmeiras   San LorenzoAllianz Parque
 Group GLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Atlético MG (BRA1)22 -0-06-62411 -0-0321111 -0-03413
2CA Peñarol (URU1)21 -0-13-51411 -0-0350510 -0-1001-1
3CA Rosario Central (ARG1)21 -0-13-22011 -0-0310110 -0-1012-1
4Caracas FC (VEN1)20 -0-20-19-810 -0-1014-310 -0-1005-5
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
04.04.24Caracas FC 14 Atlético MGEstadio Olímpico de la UCV
 CA Rosario Central 10 CA PeñarolGigante de Arroyito
 CA Peñarol 50 Caracas FCEstadio Campeón del Siglo
23.04.24Caracas FC   CA Rosario CentralEstadio Olímpico de la UCV
07.05.24Caracas FC   CA PeñarolEstadio Olímpico de la UCV
 CA Rosario Central   Atlético MGGigante de Arroyito
14.05.24CA Peñarol   Atlético MGEstadio Campeón del Siglo
16.05.24CA Rosario Central   Caracas FCGigante de Arroyito
28.05.24Atlético MG   Caracas FCArena MRV
 CA Peñarol   CA Rosario CentralEstadio Campeón del Siglo
 Group HLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1River Plate (ARG1)22 -0-06-40411 -0-0320211 -0-03202
2Club Libertad (PAR1)21 -0-13-32111 -0-0330310 -0-1002-2
3Nacional (URU1)21 -0-13-22011 -0-0320210 -0-1002-2
4Deportivo Táchira FC (VEN1)20 -0-20-05-510 -0-1002-210 -0-1003-3
Round of 16
2024 COPASUD
DateHome Status RoadVenue
02.04.24Deportivo Táchira FC 02 River PlateEstadio Polideportivo de Pueblo Nuevo
03.04.24Nacional 20 Club LibertadEstadio Gran Parque Central
09.04.24Club Libertad 30 Deportivo Táchira FCEstadio Tigo La Huerta
11.04.24River Plate 20 NacionalEstadio Mâs Monumental
24.04.24Nacional   Deportivo Táchira FCEstadio Gran Parque Central
 Club Libertad   River PlateEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
07.05.24Nacional   River PlateEstadio Gran Parque Central
 Deportivo Táchira FC   Club LibertadEstadio Polideportivo de Pueblo Nuevo
14.05.24River Plate   Club LibertadEstadio Mâs Monumental
15.05.24Deportivo Táchira FC   NacionalEstadio Polideportivo de Pueblo Nuevo
30.05.24River Plate   Deportivo Táchira FCEstadio Mâs Monumental
 Club Libertad   NacionalEstadio Tigo La Huerta

3rd Stage

DateHome Status RoadVenue
AggregateClub Nacional (PAR1) 15 CD Palestino (CHI1) 
05.03.24Club Nacional 02 CD PalestinoEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
12.03.24CD Palestino 31 Club NacionalEstadio Parque El Teniente
AggregateBotafogo (RJ) (BRA1) 32 Red Bull Bragantino (BRA1) 
13.03.24Red Bull Bragantino 11 Botafogo (RJ)Estádio Nabi Abi Chedid
AggregateCS Trinidense (PAR1) 23 CSD Colo-Colo (CHI1) 
06.03.24CS Trinidense 11 CSD Colo-ColoEstadio Tigo La Huerta
13.03.24CSD Colo-Colo 21 CS TrinidenseEstadio Monumental David Arrellano
AggregateClub Always Ready (BOL1) 55 Nacional (URU1) 
07.03.24Club Always Ready 10 NacionalEstadio Municipal El Alto
14.03.24Nacional 54 Club Always ReadyEstadio Gran Parque Central

2nd Stage

DateHome Status RoadVenue
AggregatePortuguesa FC (VEN1) 24 CD Palestino (CHI1) 
20.02.24Portuguesa FC 12 CD PalestinoEstadio Olímpico Nacional Brigido Iriarte
27.02.24CD Palestino 21 Portuguesa FCEstadio El Teniente
AggregateRionegro Águilas (COL1) 00 Red Bull Bragantino (BRA1) 
20.02.24Rionegro Águilas 00 Red Bull BragantinoEstadio El Campín
27.02.24Red Bull Bragantino 00 Rionegro ÁguilasEstádio Nabi Abi Chedid
 Red Bull Bragantino advances on PKs (4-3) 
AggregateClub Always Ready (BOL1) 72 Sporting Cristal (PER1) 
20.02.24Club Always Ready 61 Sporting CristalEstadio Municipal El Alto
27.02.24Sporting Cristal 11 Club Always ReadyEstadio Nacional de Lima
AggregateAcademia Puerto Cabello (VEN1) 04 Nacional (URU1) 
21.02.24Academia Puerto Cabello 02 NacionalEstadio Polideportivo Misael Delgado
28.02.24Nacional 20 Academia Puerto CabelloEstadio Gran Parque Central
AggregateClub Aurora (BOL1) 17 Botafogo (RJ) (BRA1) 
21.02.24Club Aurora 11 Botafogo (RJ)Estadio Félix Capriles
28.02.24Botafogo (RJ) 60 Club AuroraEngenhão
AggregateClub Nacional (PAR1) 40 Atlético Nacional (COL1) 
21.02.24Club Nacional 10 Atlético NacionalEstadio Arsenio Erico
28.02.24Atlético Nacional 03 Club NacionalEstadio Atanasio Giradot
AggregateCS Trinidense (PAR1) 21 CD El Nacional (ECU1) 
22.02.24CS Trinidense 11 CD El NacionalEstadio Defensores del Chaco (Asunción)
29.02.24CD El Nacional 01 CS TrinidenseEstadio Olímpico Atahualpa
AggregateGodoy Cruz (ARG1) 01 CSD Colo-Colo (CHI1) 
22.02.24Godoy Cruz 01 CSD Colo-ColoEstadio Malvinas Argentinas (BA)
29.02.24CSD Colo-Colo 00 Godoy CruzEstadio Monumental David Arrellano

1st Stage

DateHome Status RoadVenue
AggregateAcademia Puerto Cabello (VEN1) 33 Defensor Sporting (URU1) 
06.02.24Academia Puerto Cabello 32 Defensor SportingEstadio Polideportivo Misael Delgado
13.02.24Defensor Sporting 10 Academia Puerto CabelloEstadio Centenario (Montevideo)
 Academia Puerto Cabello advances on PKs (4-2) 
AggregateClub Aurora (BOL1) 21 FBC Melgar (PER1) 
07.02.24Club Aurora 10 FBC MelgarEstadio Félix Capriles
14.02.24FBC Melgar 11 Club AuroraEstadio Monumental Virgen de Chapi de La UNSA
AggregateSD Aucas (ECU1) 13 Club Nacional (PAR1) 
08.02.24SD Aucas 10 Club NacionalEstadio Cooprogreso Gonzalo Pozo Ripalda
15.02.24Club Nacional 30 SD AucasEstadio Defensores del Chaco (Asunción)