UEFA Europa Conference League
FIFA Region
UEFA
Season
2023-2024
Location
Europe
Abbreviation
UEFAECL

Summary

The 2023-2024 UEFA Europa Conference League (UEFAECL) is Europe's 3rd tier of European club football competition (after UEFA Champions League (UEFACL) and UEFA Europa League (UEFAEL) where 184 premier league/1st division club teams from 54 of 55 UEFA F/As (football associations) are represented. (Russia is not represented due to its invasion of Ukraine in 2022.) This tournament is designed to be contested primarily by lower ranked football associations/teams. The winner qualifies for the 2024-2025 UEFAEL Group Stage. The 2023-2024 final will be played on 29 May 2024 (venue to be announced).

The number of club teams that each F/A was able to send to the 2023-2024 UEFAECL was based on the 2022 UEFA F/A Rankings table. This table takes into account how teams from each F/A performed in European competitions from the 2017-2018 through the 2021-2022 seasons.

West Ham United (ENG1) is the reigning UEFAECL champion.

More Info...

2022 UEFA F/A Rankings
F/AUEFA
Rank
CL
Teams
EL
Teams
ECL
Teams
England1421
Spain2421
Italy3421
Germany4421
France5321
Portugal6312
Netherlands7212
Austria8212
Scotland9212
Russia10000
Serbia11212
Ukraine12212
Belgium13212
Switzerland14212
Greece15212
Czech Republic16112
Norway17103
Denmark18103
Croatia19103
Turkey20103
Cyprus21103
Israel22103
Sweden23103
Bulgaria24103
Romania25103
Azerbaijan26103
Hungary27103
Poland28103
Kazakhstan29103
Slovakia30103
Slovenia31103
Belarus32103
Moldova33103
Lithuania34103
Bosnia and Herzegovina35103
Finland36103
Luxembourg37103
Latvia38103
Kosovo39103
Republic of Ireland40103
Armenia41103
Northern Ireland42103
Albania43103
Faroe Islands44103
Estonia45103
Malta46103
Georgia47103
North Macedonia48103
Liechtenstein49001
Wales50103
Gibraltar51102
Iceland52102
Montenegro53102
Andorra54102
San Marino55102

Competition Structure

Stage# TeamsNew Teams Entering This RoundTeams From Previous RoundFormat
1st Qualifying6216 F/A cup winners from F/As ranked 40-55, 25 second place teams from F/As ranked 30-55 (except Liechtenstein), 21 third place teams from F/As ranked 29-50 (except Liechtenstein)None31 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
2nd Qualifying10620 F/A cup winners from F/As ranked 20-39, 14 second place teams from F/As ranked 16-29, 16 third place teams from F/As ranked 13-28, 8 fourth place teams from F/As ranked 7-15, 1 fifth place team from F/A ranked 6, 13 teams eliminated during 2023-2024 UEFACL 1st Qualifying Round, 3 teams eliminated during 2023-2024 UEFACL Preliminary Round31 winners from 1st Qualifying Round53 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
3rd Qualifying643 F/A cup winners from F/As ranked 17-19, 5 third place teams from F/As ranked 7-12, 1 fourth place team from F/A ranked 6, 2 teams eliminated during 2023-2024 UEFACL 1st Qualifying Round53 winners from 2nd Qualifying Round32 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Playoff441 fifth place team from F/A ranked 5, 3 sixth place teams from F/As ranked 2-4, ENG2CUP winner, 7 teams eliminated during 2023-2024 UEFAEL 3rd Qualifying Round32 winners from 3rd Qualifying Round22 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Group3210 teams eliminated during 2023-2024 UEFAEL Playoff Round22 winners from Playoff Round8 groups of 4 with Home/Away matches against each team in group, top 2 teams with most points (win = 3 pts, draw = 1 pt) in each group advance
Preliminary Knockout168 third place teams from 2023-2024 UEFAEL Group Stage, 8 second place teams from Group Stage8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Round of 1616None8 winners from Group Stage, 8 winners from Preliminary Knockout Round8 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Quarterfinals8None8 winners from Round of 164 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Semifinals4None4 winners from Quarterfinals2 sets of Home/Away matches, highest aggregate goals advances
Final2None2 winners from Semifinals1 match played at a neutral site

Final

DateHome Status RoadVenue
Wed - 29 May 2024
 Olympiakos (GRE1)   Fiorentina (ITA1)OPAP Arena

Semifinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateFiorentina (ITA1) 43 Club Brugge (BEL1) 
02.05.24Fiorentina 32 Club BruggeStadio Artemio Franchi
08.05.24Club Brugge 11 FiorentinaJan Breydelstadion
AggregateAston Villa (ENG1) 26 Olympiakos (GRE1) 
02.05.24Aston Villa 24 OlympiakosVilla Park
09.05.24Olympiakos 20 Aston VillaGeorgios Karaiskákis Stadium

Quarterfinals

DateHome Status RoadVenue
AggregateFC Viktoria Plzeň (CZE1) 02 Fiorentina (ITA1) 
11.04.24FC Viktoria Plzeň 00 FiorentinaDoosan Aréna
18.04.24Fiorentina 20 FC Viktoria PlzeňStadio Artemio Franchi
 AET 
AggregateOlympiakos (GRE1) 33 Fenerbahçe (TUR1) 
11.04.24Olympiakos 32 FenerbahçeGeorgios Karaiskákis Stadium
18.04.24Fenerbahçe 10 OlympiakosÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
 Olympiakos advances on PKs (3-2) 
AggregateAston Villa (ENG1) 33 Lille (FRA1) 
11.04.24Aston Villa 21 LilleVilla Park
18.04.24Lille 21 Aston VillaDecathlon Arena
 Aston Villa advances on PKs (4-3) 
AggregateClub Brugge (BEL1) 30 PAOK FC (GRE1) 
11.04.24Club Brugge 10 PAOK FCJan Breydelstadion
18.04.24PAOK FC 02 Club BruggeToumba Stadium

Round of 16

DateHome Status RoadVenue
AggregateMolde FK (NOR1) 24 Club Brugge (BEL1) 
07.03.24Molde FK 21 Club BruggeAker Stadion
14.03.24Club Brugge 30 Molde FKJan Breydelstadion
AggregateAjax Amsterdam (NED1) 04 Aston Villa (ENG1) 
07.03.24Ajax Amsterdam 00 Aston VillaJohan Cruijff ArenA
14.03.24Aston Villa 40 Ajax AmsterdamVilla Park
AggregateSK Sturm Graz (AUT1) 14 Lille (FRA1) 
07.03.24SK Sturm Graz 03 LilleMerkur Arena
14.03.24Lille 11 SK Sturm GrazDecathlon Arena
AggregateOlympiakos (GRE1) 75 Maccabi Tel Aviv (ISR1) 
07.03.24Olympiakos 14 Maccabi Tel AvivGeorgios Karaiskákis Stadium
14.03.24Maccabi Tel Aviv 16 OlympiakosTSC Arena
 AET 
AggregateServette FC (SUI1) 00 FC Viktoria Plzeň (CZE1) 
07.03.24Servette FC 00 FC Viktoria PlzeňStade de Genéve
14.03.24FC Viktoria Plzeň 00 Servette FCDoosan Aréna
 FC Viktoria Plzeň advances on PKs (3-1) 
AggregateRU Saint-Gilloise (BEL1) 13 Fenerbahçe (TUR1) 
07.03.24RU Saint-Gilloise 03 FenerbahçeLotto Park
14.03.24Fenerbahçe 01 RU Saint-GilloiseÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
AggregateDinamo Zagreb (CRO1) 35 PAOK FC (GRE1) 
07.03.24Dinamo Zagreb 20 PAOK FCStadion Maksimir
14.03.24PAOK FC 51 Dinamo ZagrebToumba Stadium
AggregateMaccabi Haifa (ISR1) 45 Fiorentina (ITA1) 
07.03.24Maccabi Haifa 34 FiorentinaStadion Hidegkuti Nándor
14.03.24Fiorentina 11 Maccabi HaifaStadio Artemio Franchi

Preliminary Knockout Stage

DateHome Status RoadVenue
AggregateSK Sturm Graz (AUT1) 51 ŠK Slovan Bratislava (SVK1) 
15.02.24SK Sturm Graz 41 ŠK Slovan BratislavaMerkur Arena
22.02.24ŠK Slovan Bratislava 01 SK Sturm GrazŠtadión Tehelné pole
AggregateRU Saint-Gilloise (BEL1) 43 Eintracht Frankfurt (GER1) 
22.02.24Eintracht Frankfurt 12 RU Saint-GilloiseDeutsche Bank Park
AggregateOlympiakos (GRE1) 20 Ferencvárosi TC (HUN1) 
15.02.24Olympiakos 10 Ferencvárosi TCGeorgios Karaiskákis Stadium
22.02.24Ferencvárosi TC 01 OlympiakosGroupama Aréna
AggregateMolde FK (NOR1) 62 Legia Warszawa (POL1) 
15.02.24Molde FK 32 Legia WarszawaAker Stadion
22.02.24Legia Warszawa 03 Molde FKStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
AggregateMaccabi Haifa (ISR1) 21 KAA Gent (BEL1) 
15.02.24Maccabi Haifa 10 KAA GentSammey Ofer Stadium
21.02.24KAA Gent 11 Maccabi HaifaKAA Gent Arena
AggregateServette FC (SUI1) 10 Ludogorets Razgrad (BUL1) 
15.02.24Servette FC 00 Ludogorets RazgradStade de Genéve
22.02.24Ludogorets Razgrad 01 Servette FCHuvepharma Arena
AggregateReal Betis (ESP1) 12 Dinamo Zagreb (CRO1) 
15.02.24Real Betis 01 Dinamo ZagrebEstadio Benito Villamarín
22.02.24Dinamo Zagreb 11 Real BetisStadion Maksimir
AggregateAjax Amsterdam (NED1) 43 FK Bodø/Glimt (NOR1) 
15.02.24Ajax Amsterdam 22 FK Bodø/GlimtJohan Cruijff ArenA
22.02.24FK Bodø/Glimt 12 Ajax AmsterdamAspmyra Stadion
 AET 

Group Stage

 Group ALeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Lille (FRA1)64 -2-014-102833 -0-0971631 -2-05312
2ŠK Slovan Bratislava (SVK1)63 -1-210-87131 -1-1444032 -0-16431
3NK Olimpija Ljubljana (SVN1)62 -0-46-49-531 -0-2323-131 -0-2326-4
4KÍ Klaksvík (FRO1)61 -1-44-59-431 -1-1442230 -0-3017-6
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
20.09.23Lille 20 NK Olimpija LjubljanaDecathlon Arena
21.09.23ŠK Slovan Bratislava 21 KÍ KlaksvíkŠtadión Tehelné pole
 KÍ Klaksvík 00 LilleVið Djúpumýrar
26.10.23Lille 21 ŠK Slovan BratislavaDecathlon Arena
09.11.23ŠK Slovan Bratislava 11 LilleŠtadión Tehelné pole
30.11.23NK Olimpija Ljubljana 02 LilleStadion Stožice
14.12.23Lille 30 KÍ KlaksvíkDecathlon Arena
 Group BLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Maccabi Tel Aviv (ISR1)65 -0-115-149533 -0-0995432 -0-16541
2KAA Gent (BEL1)64 -1-113-167933 -0-091111031 -1-1456-1
3FC Zorya Luhansk (UKR1)62 -1-37-1011-131 -1-1464231 -0-2347-3
4Breiðablik UBK (ISL1)60 -0-60-518-1330 -0-3036-330 -0-30212-10
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Maccabi Tel Aviv 32 Breiðablik UBKBloomfield Stadium
 FC Zorya Luhansk 11 KAA GentArena Lublin
05.10.23Breiðablik UBK 01 FC Zorya LuhanskKópavogsvöllur;
 KAA Gent 20 Maccabi Tel AvivGhelamco Arena
26.10.23KAA Gent 50 Breiðablik UBKGhelamco Arena
09.11.23Breiðablik UBK 23 KAA GentLaugardalsvöllur
30.11.23Breiðablik UBK 12 Maccabi Tel AvivKópavogsvöllur;
 KAA Gent 41 FC Zorya LuhanskKAA Gent Arena
14.12.23Maccabi Tel Aviv 31 KAA GentTSC Arena
 Group CLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1FC Viktoria Plzeň (CZE1)66 -0-018-91833 -0-0950533 -0-09413
2Dinamo Zagreb (CRO1)63 -0-39-105532 -0-1682631 -0-2323-1
3FC Ballkani (KVX1)61 -1-44-37-431 -0-2333030 -1-2104-4
4FC Astana (KAZ1)61 -1-44-413-930 -1-2114-331 -0-2339-6
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Dinamo Zagreb 51 FC AstanaStadion Maksimir
05.10.23FC Astana 12 FC Viktoria PlzeňAstana Arena
 FC Ballkani 20 Dinamo ZagrebStadiumi i Qytetit Suharekë
26.10.23FC Ballkani 12 FC AstanaStadiumi i Qytetit Suharekë
 Dinamo Zagreb 01 FC Viktoria PlzeňStadion Maksimir
09.11.23FC Astana 00 FC BallkaniAstana Arena
30.11.23FC Astana 02 Dinamo ZagrebAstana Arena
 FC Ballkani 01 FC Viktoria PlzeňAir Albania Stadium
14.12.23FC Viktoria Plzeň 30 FC AstanaDoosan Aréna
 Dinamo Zagreb 30 FC BallkaniStadion Maksimir
 Group DLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Club Brugge (BEL1)65 -1-016-1531232 -1-0762433 -0-09918
2FK Bodø/Glimt (NOR1)63 -1-210-118332 -0-1684431 -1-1434-1
3Beşiktaş JK (TUR1)61 -1-44-714-730 -0-30310-731 -1-14440
4FC Lugano (SUI1)61 -1-44-614-830 -1-2115-431 -0-2359-4
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Club Brugge 11 Beşiktaş JKJan Breydelstadion
 FC Lugano 00 FK Bodø/GlimtStadion Letzigrund
05.10.23FK Bodø/Glimt 01 Club BruggeAspmyra Stadion
 Beşiktaş JK 23 FC LuganoBeşiktaş Park
26.10.23FC Lugano 13 Club BruggeStadio di Cornaredo
 FK Bodø/Glimt 31 Beşiktaş JKAspmyra Stadion
09.11.23Beşiktaş JK 12 FK Bodø/GlimtBeşiktaş Park
 Club Brugge 20 FC LuganoJan Breydelstadion
30.11.23Beşiktaş JK 05 Club BruggeTüpraş Stadyumu
 FK Bodø/Glimt 52 FC LuganoAspmyra Stadion
14.12.23Club Brugge 31 FK Bodø/GlimtJan Breydelstadion
 FC Lugano 02 Beşiktaş JKStadion Letzigrund
 Group ELeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Aston Villa (ENG1)64 -1-113-127533 -0-0952331 -1-14752
2Legia Warszawa (POL1)64 -0-212-106433 -0-0972531 -0-2334-1
3AZ Alkmaar (NED1)62 -0-46-712-532 -0-1634-130 -0-3048-4
4HŠK Zrinjski Mostar (BIH1)61 -1-44-610-431 -1-1466030 -0-3004-4
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Legia Warszawa 32 Aston VillaStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
 HŠK Zrinjski Mostar 43 AZ AlkmaarStadion HŠK Zrinjski
05.10.23AZ Alkmaar 10 Legia WarszawaAFAS Stadion
26.10.23AZ Alkmaar 14 Aston VillaAFAS Stadion
 HŠK Zrinjski Mostar 12 Legia WarszawaStadion HŠK Zrinjski
09.11.23Legia Warszawa 20 HŠK Zrinjski MostarStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
 Aston Villa 21 AZ AlkmaarVilla Park
30.11.23AZ Alkmaar 10 HŠK Zrinjski MostarAFAS Stadion
14.12.23Legia Warszawa 20 AZ AlkmaarStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
 HŠK Zrinjski Mostar 11 Aston VillaStadion HŠK Zrinjski
 Group FLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Fiorentina (ITA1)63 -3-012-146832 -1-07103731 -2-05431
2Ferencvárosi TC (HUN1)62 -4-010-96331 -2-0553231 -2-05431
3Genk (BEL1)62 -3-19-85331 -2-0542231 -1-14431
4FK Čukarički (SRB1)60 -0-60-216-1430 -0-3015-430 -0-30111-10
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Ferencvárosi TC 31 FK ČukaričkiGroupama Aréna
 Genk 22 FiorentinaCegeka Arena
05.10.23Fiorentina 22 Ferencvárosi TCStadio Artemio Franchi
 FK Čukarički 02 GenkStadion čukarički
26.10.23Genk 00 Ferencvárosi TCCegeka Arena
 Fiorentina 60 FK ČukaričkiStadio Artemio Franchi
09.11.23FK Čukarički 01 FiorentinaGradski stadion Dubočica
 Ferencvárosi TC 11 GenkGroupama Aréna
30.11.23FK Čukarički 12 Ferencvárosi TCGradski stadion Dubočica
 Fiorentina 21 GenkStadio Artemio Franchi
14.12.23Genk 20 FK ČukaričkiCegeka Arena
 Ferencvárosi TC 11 FiorentinaGroupama Aréna
 Group GLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1PAOK FC (GRE1)65 -1-016-1610632 -1-0785333 -0-09853
2Eintracht Frankfurt (GER1)63 -0-39-117432 -0-1693631 -0-2324-2
3Aberdeen FC (SCO1)61 -3-26-1010031 -1-1454130 -2-1256-1
4HJK (FIN1)60 -2-42-717-1030 -1-2146-230 -1-21311-8
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Eintracht Frankfurt 21 Aberdeen FCDeutsche Bank Park
 HJK 23 PAOK FCBolt Arena
05.10.23PAOK FC 21 Eintracht FrankfurtToumba Stadium
 Aberdeen FC 11 HJKPittodrie Stadium
26.10.23Aberdeen FC 23 PAOK FCPittodrie Stadium
 Eintracht Frankfurt 60 HJKDeutsche Bank Park
09.11.23PAOK FC 22 Aberdeen FCToumba Stadium
 HJK 01 Eintracht FrankfurtBolt Arena
30.11.23HJK 22 Aberdeen FCBolt Arena
 Eintracht Frankfurt 12 PAOK FCDeutsche Bank Park
14.12.23PAOK FC 42 HJKToumba Stadium
 Aberdeen FC 20 Eintracht FrankfurtPittodrie Stadium
 Group HLeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Fenerbahçe (TUR1)64 -0-212-1311233 -0-09102831 -0-2339-6
2Ludogorets Razgrad (BUL1)64 -0-212-1111033 -0-0970731 -0-23411-7
3FC Nordsjælland (DEN1)63 -1-210-1771032 -1-071431131 -0-2334-1
4FC Spartak Tnrava (SVK1)60 -1-51-315-1230 -0-3026-430 -1-2119-8
Round of 16
Playoff
DateHome Status RoadVenue
21.09.23Fenerbahçe 31 FC NordsjællandÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
05.10.23FC Nordsjælland 71 Ludogorets RazgradRight to Dream Park
 FC Spartak Tnrava 12 FenerbahçeŠtadión Antona Malatinského
26.10.23Fenerbahçe 31 Ludogorets RazgradÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
 FC Spartak Tnrava 02 FC NordsjællandŠtadión Antona Malatinského
09.11.23FC Nordsjælland 11 FC Spartak TnravaRight to Dream Park
 Ludogorets Razgrad 20 FenerbahçeHuvepharma Arena
30.11.23FC Nordsjælland 61 FenerbahçeRight to Dream Park
 FC Spartak Tnrava 12 Ludogorets RazgradŠtadión Antona Malatinského
14.12.23Ludogorets Razgrad 10 FC NordsjællandHuvepharma Arena
 Fenerbahçe 40 FC Spartak TnravaÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi

Playoff Stage

DateHome Status RoadVenue
AggregateFC Spartak Tnrava (SVK1) 32 SC Dnipro-1 (UKR1) 
23.08.23FC Spartak Tnrava 11 SC Dnipro-1Štadión Antona Malatinského
31.08.23SC Dnipro-1 12 FC Spartak TnravaKošcká futbalová aréna
 AET 
AggregateHibernian FC (SCO1) 08 Aston Villa (ENG1) 
23.08.23Hibernian FC 05 Aston VillaEaster Road
31.08.23Aston Villa 30 Hibernian FCVilla Park
AggregateFC Astana (KAZ1) 21 FK Partizani (ALB1) 
24.08.23FC Astana 10 FK PartizaniAstana Arena
31.08.23FK Partizani 11 FC AstanaElbasan Arena
AggregateFC Tobol (KAZ1) 15 FC Viktoria Plzeň (CZE1) 
24.08.23FC Tobol 12 FC Viktoria PlzeňOrtalıq Stadion (Kostanay)
31.08.23FC Viktoria Plzeň 30 FC TobolDoosan Aréna
AggregateFC Struga (MKD1) 02 Breiðablik UBK (ISL1) 
24.08.23FC Struga 01 Breiðablik UBKStadion Biljanini Izvori
31.08.23Breiðablik UBK 10 FC StrugaKópavogsvöllur;
AggregateVMFD Žalgiris Vilnius (LTU1) 07 Ferencvárosi TC (HUN1) 
31.08.23Ferencvárosi TC 30 VMFD Žalgiris VilniusGroupama Aréna
AggregateFC Nordsjælland (DEN1) 72 FK Partizan (SRB1) 
24.08.23FC Nordsjælland 50 FK PartizanRight to Dream Park
24.08.23Sepsi 22 FK Bodø/GlimtStadionul Sepsi
31.08.23FK Bodø/Glimt 32 SepsiAspmyra Stadion
 AET 
31.08.23FK Partizan 01 FC NordsjællandStadion Partizana
AggregateFC Dynamo Kyiv (UKR1) 24 Beşiktaş JK (TUR1) 
24.08.23FC Dynamo Kyiv 23 Beşiktaş JKSuperbet Arena-Giulești
31.08.23Beşiktaş JK 10 FC Dynamo KyivBeşiktaş Park
AggregateMaccabi Tel Aviv (ISR1) 52 NK Celje (SVN1) 
24.08.23Maccabi Tel Aviv 41 NK CeljeBloomfield Stadium
31.08.23NK Celje 11 Maccabi Tel AvivStadion Stožice
AggregatePFC Levski Sofia (BUL1) 13 Eintracht Frankfurt (GER1) 
24.08.23PFC Levski Sofia 11 Eintracht FrankfurtStadion Vasil Levski
31.08.23Eintracht Frankfurt 20 PFC Levski SofiaDeutsche Bank Park
AggregateRapid Wien (AUT1) 12 Fiorentina (ITA1) 
24.08.23Rapid Wien 10 FiorentinaAllianz Stadion (Wien)
31.08.23Fiorentina 20 Rapid WienStadio Artemio Franchi
AggregateFCV Farul Constanţa (ROU1) 23 HJK (FIN1) 
24.08.23FCV Farul Constanţa 21 HJKStadionul Viitorul
31.08.23HJK 20 FCV Farul ConstanţaBolt Arena
AggregateFenerbahçe (TUR1) 61 Twente Enschede (NED1) 
24.08.23Fenerbahçe 51 Twente EnschedeÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
31.08.23Twente Enschede 01 FenerbahçeDe Grolsch Veste
AggregateKAA Gent (BEL1) 41 APOEL FC (CYP1) 
24.08.23KAA Gent 20 APOEL FCNeo GSP Stadium
31.08.23APOEL FC 12 KAA GentGhelamco Arena
AggregateGenk (BEL1) 22 Adana Demirspor (TUR1) 
24.08.23Genk 21 Adana DemirsporCegeka Arena
31.08.23Adana Demirspor 10 GenkYeni Adana Stadyumu
 Genk advances on PKs (5-4) 
AggregateLille (FRA1) 32 HNK Rijeka (CRO1) 
24.08.23Lille 21 HNK RijekaDecathlon Arena
31.08.23HNK Rijeka 11 LilleStadion HNK Rijeka
 AET 
AggregateFC Midtjylland (DEN1) 44 Legia Warszawa (POL1) 
24.08.23FC Midtjylland 33 Legia WarszawaMCH Arena
31.08.23Legia Warszawa 11 FC MidtjyllandStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
 Legia Warszawa advances on PKs (6-5) 
AggregateOsasuna (ESP1) 34 Club Brugge (BEL1) 
24.08.23Osasuna 12 Club BruggeEstadio El Sadar
31.08.23Club Brugge 22 OsasunaJan Breydelstadion
AggregateFC Ballkani (KVX1) 42 Bate Borisov (BLR1) 
24.08.23FC Ballkani 41 Bate BorisovStadiumi Fadil Vokrri
31.08.23Bate Borisov 10 FC BallkaniStadion Mezőkövesdi Városi
AggregateAZ Alkmaar (NED1) 44 Brann FK (NOR1) 
24.08.23AZ Alkmaar 11 Brann FKAFAS Stadion
31.08.23Brann FK 33 AZ AlkmaarBrann Stadion
 AZ Alkmaar advances on PKs (6-5) 
AggregateHeart of Midlothian FC (SCO1) 16 PAOK FC (GRE1) 
24.08.23Heart of Midlothian FC 12 PAOK FCTynecastle Park
31.08.23PAOK FC 40 Heart of Midlothian FCToumba Stadium

3rd Qualifying Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateAEK Larnaca FC (CYP1) 12 Maccabi Tel Aviv (ISR1) 
09.08.23AEK Larnaca FC 11 Maccabi Tel AvivAEK Arena - George Karapatakis
17.08.23Maccabi Tel Aviv 10 AEK Larnaca FCBloomfield Stadium
AggregateKAA Gent (BEL1) 62 MKS Pogón Szczecin (POL1) 
09.08.23KAA Gent 50 MKS Pogón SzczecinGhelamco Arena
17.08.23MKS Pogón Szczecin 21 KAA GentStadion Miejski im Floriana Krygiera
AggregateFC Tobol (KAZ1) 11 Derry City FC (IRL1) 
10.08.23FC Tobol 10 Derry City FCOrtalıq Stadion (Almatı)
17.08.23Derry City FC 10 FC TobolTallaght Stadium
 FC Tobol advances on PKs (6-5) 
AggregateFC Struga (MKD1) 43 FC Swift Hesperange (LUX1) 
10.08.23FC Struga 31 FC Swift HesperangeTrening centar Petar Miloševski (Skopje)
17.08.23FC Swift Hesperange 21 FC StrugaStade de Luxembourg
AggregateSabah FK (AZE1) 22 FK Partizan (SRB1) 
10.08.23Sabah FK 20 FK PartizanBank Respublika Arena
17.08.23FK Partizan 20 Sabah FKStadion Partizana
 FK Partizan advances on PKs (5-4) 
AggregateFK Bodø/Glimt (NOR1) 60 FC Pyunik (ARM1) 
10.08.23FK Bodø/Glimt 30 FC PyunikAspmyra Stadion
17.08.23FC Pyunik 03 FK Bodø/GlimtRepublican Stadium (Yerevan)
AggregateAC Omonia Nicosia (CYP1) 25 FC Midtjylland (DEN1) 
10.08.23AC Omonia Nicosia 10 FC MidtjyllandNeo GSP Stadium
AggregateNeftçi Baku PFK (AZE1) 25 Beşiktaş JK (TUR1) 
10.08.23Neftçi Baku PFK 13 Beşiktaş JKNeftçi Arena
17.08.23Beşiktaş JK 21 Neftçi Baku PFKVodafone Park (İstanbul)
AggregateValmiera Glass FK (LVA1) 13 FK Partizani (ALB1) 
10.08.23Valmiera Glass FK 12 FK PartizaniSkonto Stadions
17.08.23FK Partizani 10 Valmiera Glass FKElbasan Arena
AggregateLegia Warszawa (POL1) 65 FK Austria Wien (AUT1) 
10.08.23Legia Warszawa 12 FK Austria WienStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
17.08.23FK Austria Wien 35 Legia WarszawaGenerali Arena (Wien)
AggregateSepsi (ROU1) 21 FC Aktobe (KAZ1) 
10.08.23Sepsi 11 FC AktobeStadionul Sepsi
17.08.23FC Aktobe 01 SepsiOrtalıq Stadion (Almatı)
AggregateFC Santa Coloma (AND1) 03 AZ Alkmaar (NED1) 
10.08.23FC Santa Coloma 01 AZ AlkmaarEstadi Nacional (Andorra la Vella)
17.08.23AZ Alkmaar 20 FC Santa ColomaAFAS Stadion
AggregateFC Viktoria Plzeň (CZE1) 60 Gżira United FC (MLT1) 
10.08.23FC Viktoria Plzeň 40 Gżira United FCDoosan Aréna
17.08.23Gżira United FC 02 FC Viktoria PlzeňTa' Qali National Stadium
AggregateFC Dila Gori (GEO1) 03 APOEL FC (CYP1) 
10.08.23FC Dila Gori 02 APOEL FCBoris Paichadze Dinamo Arena
17.08.23APOEL FC 10 FC Dila GoriNeo GSP Stadium
AggregateRosenborg BK (NOR1) 34 Heart of Midlothian FC (SCO1) 
10.08.23Rosenborg BK 21 Heart of Midlothian FCLerkendal Stadion
17.08.23Heart of Midlothian FC 31 Rosenborg BKTynecastle Park
AggregateHapoel Be'er Sheva FC (ISR1) 12 PFC Levski Sofia (BUL1) 
10.08.23Hapoel Be'er Sheva FC 00 PFC Levski SofiaYaakov Turner Toto Stadium
17.08.23PFC Levski Sofia 21 Hapoel Be'er Sheva FCVivacom Arena - Georgi Asparuhov
AggregateFCV Farul Constanţa (ROU1) 50 FC Flora (EST1) 
10.08.23FCV Farul Constanţa 30 FC FloraStadionul Viitorul
16.08.23FC Flora 02 FCV Farul ConstanţaA Le Coq Arena
AggregateHamrun Spartans FC (MLT1) 28 Ferencvárosi TC (HUN1) 
10.08.23Hamrun Spartans FC 16 Ferencvárosi TCTa' Qali National Stadium
17.08.23Ferencvárosi TC 21 Hamrun Spartans FCGroupama Aréna
AggregateFC de Arouca (POR1) 34 Brann FK (NOR1) 
10.08.23FC de Arouca 21 Brann FKEstádio Municipal de Arouca
17.08.23Brann FK 31 FC de AroucaBrann Stadion
AggregateLech Poznań (POL1) 34 FC Spartak Tnrava (SVK1) 
10.08.23Lech Poznań 21 FC Spartak TnravaEnea Stadion
17.08.23FC Spartak Tnrava 31 Lech PoznańŠtadión Antona Malatinského
AggregateNK Celje (SVN1) 51 FC Neman Grodno (BLR1) 
10.08.23NK Celje 10 FC Neman GrodnoStadion Stožice
17.08.23FC Neman Grodno 14 NK CeljeStadion Alcufer
AggregateB36 Tóshavn (FRO1) 15 HNK Rijeka (CRO1) 
10.08.23B36 Tóshavn 13 HNK RijekaTórsvøllur
17.08.23HNK Rijeka 20 B36 TóshavnStadion HNK Rijeka
AggregateTwente Enschede (NED1) 50 Riga FC (LVA1) 
10.08.23Twente Enschede 20 Riga FCDe Grolsch Veste
17.08.23Riga FC 03 Twente EnschedeSkonto Stadions
AggregateFenerbahçe (TUR1) 61 NK Maribor (SVN1) 
10.08.23Fenerbahçe 31 NK MariborÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
17.08.23NK Maribor 03 FenerbahçeStadion Ljudski VRT
AggregateAdana Demirspor (TUR1) 74 NK Osijek (CRO1) 
10.08.23Adana Demirspor 51 NK OsijekYeni Adana Stadyumu
17.08.23NK Osijek 32 Adana DemirsporOpus Arena
AggregateClub Brugge (BEL1) 102 KA Akureyri (ISL1) 
10.08.23Club Brugge 51 KA AkureyriJan Breydelstadion
17.08.23KA Akureyri 15 Club BruggeLaugardalsvöllur
AggregateAris FC (GRE1) 22 FC Dynamo Kyiv (UKR1) 
10.08.23Aris FC 10 FC Dynamo KyivKleanthis Vikelidis Stadium
17.08.23FC Dynamo Kyiv 21 Aris FCSuperbet Arena-Giulești
 FC Dynamo Kyiv advances on PKs (6-5) 
AggregateHibernian FC (SCO1) 53 FC Luzern (SUI1) 
10.08.23Hibernian FC 31 FC LuzernEaster Road
17.08.23FC Luzern 22 Hibernian FCswissporarena
AggregateFC Steaua Bucureşti (ROU1) 02 FC Nordsjælland (DEN1) 
10.08.23FC Steaua Bucureşti 00 FC NordsjællandStadionul Steaua
17.08.23FC Nordsjælland 20 FC Steaua BucureştiRight to Dream Park
AggregateFC Ballkani (KVX1) 51 Lincoln Red Imps FC (GIB1) 
10.08.23FC Ballkani 20 Lincoln Red Imps FCStadiumi Fadil Vokrri
17.08.23Lincoln Red Imps FC 13 FC BallkaniVictoria Stadium (Gibraltar)
AggregateHNK Hajduk Split (CRO1) 03 PAOK FC (GRE1) 
10.08.23HNK Hajduk Split 00 PAOK FCGradski Stadion u Poljudu
17.08.23PAOK FC 30 HNK Hajduk SplitToumba Stadium
AggregateRapid Wien (AUT1) 50 Debreceni VSC (HUN1) 
10.08.23Rapid Wien 00 Debreceni VSCAllianz Stadion (Wien)
17.08.23Debreceni VSC 05 Rapid WienNagyerdei Stadion

2nd Qualifying Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateAtlètic Club d'Escaldes (AND1) 15 FK Partizani (ALB1) 
25.07.23Atlètic Club d'Escaldes 01 FK PartizaniEstadi Comunal d'Andorra La Vella
01.08.23FK Partizani 41 Atlètic Club d'EscaldesAir Albania Stadium
AggregateThe New Saints (WAL1) 34 FC Swift Hesperange (LUX1) 
25.07.23The New Saints 11 FC Swift HesperangePark Hall Stadium
01.08.23FC Swift Hesperange 32 The New SaintsStade Alphonse Theis
AggregateHamrun Spartans FC (MLT1) 31 FC Dinamo Tbilisi (GEO1) 
25.07.23Hamrun Spartans FC 21 FC Dinamo TbilisiTa' Qali National Stadium
03.08.23FC Dinamo Tbilisi 01 Hamrun Spartans FCBoris Paichadze Dinamo Arena
AggregateSP Tre Penne (SMR1) 010 Valmiera Glass FK (LVA1) 
25.07.23SP Tre Penne 03 Valmiera Glass FKStadio Fonte Dell'Ovo
01.08.23Valmiera Glass FK 70 SP Tre PenneVidzemes Olimpiskais centrs
AggregateFC Ballkani (KVX1) 71 Larne FC (NIR1) 
25.07.23FC Ballkani 30 Larne FCStadiumi Fadil Vokrri
03.08.23Larne FC 14 FC BallkaniSolitude (Belfast)
AggregateFC Struga (MKD1) 53 Budućnost Podgorica (MNE1) 
26.07.23FC Struga 10 Budućnost PodgoricaStadion Biljanini Izvori
01.08.23Budućnost Podgorica 34 FC StrugaStadion pod Goricom
AggregateFK Rīgas Futbola skola (LVA1) 14 Sabah FK (AZE1) 
26.07.23FK Rīgas Futbola skola 02 Sabah FKRFS Jāņa Skredeļa sporta komplekss Dabīgais segum
03.08.23Sabah FK 21 FK Rīgas Futbola skolaBank Respublika Arena
AggregateFC Midtjylland (DEN1) 41 FC Progrès Niedercorn (LUX1) 
03.08.23FC Progrès Niedercorn 12 FC MidtjyllandStade Jos Haupert
 AET 
AggregateCSKA 1948 Sofia (BUL1) 24 FC Steaua Bucureşti (ROU1) 
26.07.23CSKA 1948 Sofia 01 FC Steaua BucureştiStadion Vitosha (Bistritsa)
03.08.23FC Steaua Bucureşti 32 CSKA 1948 SofiaArena Naţională
AggregateFenerbahçe (TUR1) 90 FC Zimbru Chişinău (MDA1) 
26.07.23Fenerbahçe 50 FC Zimbru ChişinăuÜlker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi
01.08.23FC Zimbru Chişinău 04 FenerbahçeStadionul Zimbru
AggregateFC Neman Grodno (BLR1) 20 Balzan FC (MLT1) 
26.07.23FC Neman Grodno 20 Balzan FCStadion Alcufer
01.08.23Balzan FC 00 FC Neman GrodnoMFA Centenary Stadium (Ta'Qali)
AggregateFC Ordabasy (KAZ1) 45 Legia Warszawa (POL1) 
27.07.23FC Ordabasy 22 Legia WarszawaKazhimukan Munaitpasov Stadium
03.08.23Legia Warszawa 32 FC OrdabasyStadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskieg
AggregateAlashkert FC (ARM1) 22 Debreceni VSC (HUN1) 
27.07.23Alashkert FC 01 Debreceni VSCAlashkert Stadium
03.08.23Debreceni VSC 12 Alashkert FCNagyerdei Stadion
 Debreceni VSC advances on PKs (3-1) 
AggregateArarat-Armenia FC (ARM1) 12 Aris FC (GRE1) 
27.07.23Ararat-Armenia FC 11 Aris FCFootball Academy Stadium
03.08.23Aris FC 10 Ararat-Armenia FCKleanthis Vikelidis Stadium
AggregateInter Club d'Escaldes (AND1) 37 Hibernian FC (SCO1) 
27.07.23Inter Club d'Escaldes 21 Hibernian FCEstadi Comunal d'Andorra La Vella
AggregateFK Bodø/Glimt (NOR1) 72 Bohemians 1905 (CZE1) 
27.07.23FK Bodø/Glimt 30 Bohemians 1905Aspmyra Stadion
03.08.23Bohemians 1905 24 FK Bodø/GlimtStadion Ďolíček
AggregateQəbələ FK (AZE1) 37 AC Omonia Nicosia (CYP1) 
27.07.23Qəbələ FK 23 AC Omonia NicosiaTovuz City Stadium
03.08.23AC Omonia Nicosia 41 Qəbələ FKNeo GSP Stadium
AggregateFK Auda Riga (LVA1) 25 FC Spartak Tnrava (SVK1) 
27.07.23FK Auda Riga 11 FC Spartak TnravaĶekavas stadions
03.08.23FC Spartak Tnrava 41 FK Auda RigaĶekavas stadions
AggregateCSKA Sofia (BUL1) 06 Sepsi (ROU1) 
27.07.23CSKA Sofia 02 SepsiBalgarska Armia Stadium
03.08.23Sepsi 40 CSKA SofiaStadionul Sepsi
AggregateFC Viktoria Plzeň (CZE1) 21 KF Drita (KVX1) 
27.07.23FC Viktoria Plzeň 00 KF DritaDoosan Aréna
03.08.23KF Drita 12 FC Viktoria PlzeňStadiumi i Qytetit Gjilan
AggregateAPOEL FC (CYP1) 42 FK Vojvodina Novi Sad (SRB1) 
27.07.23APOEL FC 21 FK Vojvodina Novi SadNeo GSP Stadium
03.08.23FK Vojvodina Novi Sad 12 APOEL FCStadion Karađorđe
AggregateDjurgårdens IF (SWE1) 23 FC Luzern (SUI1) 
27.07.23Djurgårdens IF 12 FC LuzernTele2 Arena
03.08.23FC Luzern 11 Djurgårdens IFTele2 Arena
AggregateGżira United FC (MLT1) 32 F91 Dudelange (LUX1) 
27.07.23Gżira United FC 20 F91 DudelangeTa' Qali National Stadium
02.08.23F91 Dudelange 21 Gżira United FCStade Jos Nosbaum
AggregateFC Torpedo Kutaisi (GEO1) 35 FC Aktobe (KAZ1) 
27.07.23FC Torpedo Kutaisi 14 FC AktobeRamaz Shengelias Sakhelobis Stadion
03.08.23FC Aktobe 12 FC Torpedo KutaisiOrtalıq Stadion (Almatı)
AggregateKalmar FF (SWE1) 24 FC Pyunik (ARM1) 
27.07.23Kalmar FF 12 FC PyunikGuldfågeln Arena
03.08.23FC Pyunik 21 Kalmar FFFootball Academy Stadium
AggregateKecskeméti TE (HUN1) 34 Riga FC (LVA1) 
27.07.23Kecskeméti TE 21 Riga FCStadion Széktói
03.08.23Riga FC 31 Kecskeméti TESkonto Stadions
 AET 
AggregateFerencvárosi TC (HUN1) 60 Shamrock Rovers (IRL1) 
27.07.23Ferencvárosi TC 40 Shamrock RoversGroupama Aréna
03.08.23Shamrock Rovers 02 Ferencvárosi TCTallaght Stadium
AggregateMaccabi Tel Aviv (ISR1) 50 CS Petrocub Hînceşti (MDA1) 
27.07.23Maccabi Tel Aviv 30 CS Petrocub HînceştiBloomfield Stadium
03.08.23CS Petrocub Hînceşti 02 Maccabi Tel AvivStadionul Orăşenesc (Bălţi)
AggregatePAOK FC (GRE1) 41 Beitar Jerusalem FC (ISR1) 
27.07.23PAOK FC 00 Beitar Jerusalem FCToumba Stadium
03.08.23Beitar Jerusalem FC 14 PAOK FCTeddi Malcha Stadium
AggregateCFR Cluj-Napoca (ROU1) 23 Adana Demirspor (TUR1) 
27.07.23CFR Cluj-Napoca 11 Adana DemirsporStadionul Dr Constantin Rădelescu
03.08.23Adana Demirspor 21 CFR Cluj-NapocaYeni Adana Stadyumu
AggregateFCV Farul Constanţa (ROU1) 64 FC Urartu (ARM1) 
27.07.23FCV Farul Constanţa 32 FC UrartuStadionul Viitorul
03.08.23FC Urartu 23 FCV Farul ConstanţaUrartu Stadium
AggregateFC Basel (SUI1) 34 FC Tobol (KAZ1) 
27.07.23FC Basel 13 FC TobolSt Jakob Park
03.08.23FC Tobol 12 FC BaselOrtalıq Stadion (Almatı)
AggregateFC Differdange 03 (LUX1) 45 NK Maribor (SVN1) 
27.07.23FC Differdange 03 11 NK MariborStade Parc des Sports (Déifferdeng)
03.08.23NK Maribor 43 FC Differdange 03Stadion Ljudski VRT
 AET 
AggregateFC Vorskla Poltava (UKR1) 34 FC Dila Gori (GEO1) 
27.07.23FC Vorskla Poltava 21 FC Dila GoriStadion Miejski (Białystok)
03.08.23FC Dila Gori 31 FC Vorskla PoltavaStadioni Tengiz Burjanadze
AggregateTorpedo-Belaz Zhodino (BLR1) 34 AEK Larnaca FC (CYP1) 
27.07.23Torpedo-Belaz Zhodino 23 AEK Larnaca FCStadyen Tarpeda (Zhodino)
AggregateNK Osijek (CRO1) 31 Zalaegerszegi TE (HUN1) 
27.07.23NK Osijek 10 Zalaegerszegi TEStadion Gradski vrt
03.08.23Zalaegerszegi TE 12 NK OsijekZTE-Aréna
AggregateTwente Enschede (NED1) 21 Hammarby IF (SWE1) 
27.07.23Twente Enschede 10 Hammarby IFDe Grolsch Veste
03.08.23Hammarby IF 11 Twente EnschedeTele2 Arena
 AET 
AggregateClub Brugge (BEL1) 31 Aarhus GF (DEN1) 
27.07.23Club Brugge 30 Aarhus GFJan Breydelstadion
03.08.23Aarhus GF 10 Club BruggeCeres Park
AggregateNK Celje (SVN1) 44 Vitória de Guimarães (POR1) 
27.07.23NK Celje 34 Vitória de GuimarãesStadion Z'dežele
03.08.23Vitória de Guimarães 01 NK CeljeEstádio Dom Afonso Henriques
 NK Celje advances on PKs (4-2) 
AggregateKA Akureyri (ISL1) 53 Dundalk FC (IRL1) 
27.07.23KA Akureyri 31 Dundalk FCGreifavöllurinn
03.08.23Dundalk FC 22 KA AkureyriOriel Park
AggregateB36 Tóshavn (FRO1) 32 Haverfordwest County (WAL1) 
27.07.23B36 Tóshavn 21 Haverfordwest CountyGundadalar Stadium
03.08.23Haverfordwest County 11 B36 TóshavnConygar Bridge Meadow Stadium
 AET 
AggregateHapoel Be'er Sheva FC (ISR1) 21 FK Panevėžys (LTU1) 
27.07.23Hapoel Be'er Sheva FC 10 FK PanevėžysYaakov Turner Toto Stadium
03.08.23FK Panevėžys 11 Hapoel Be'er Sheva FCAukštaitija Stadium
AggregateBeşiktaş JK (TUR1) 51 KF Tirana (ALB1) 
27.07.23Beşiktaş JK 31 KF TiranaVodafone Park (İstanbul)
03.08.23KF Tirana 02 Beşiktaş JKStadiumi Selman Stërmasi
AggregateKAA Gent (BEL1) 103 MŠK Žilina (SVK1) 
27.07.23KAA Gent 51 MŠK ŽilinaGhelamco Arena
03.08.23MŠK Žilina 25 KAA GentŠtadión pod Dubňom
AggregateKF Dukagjini (KVX1) 17 HNK Rijeka (CRO1) 
27.07.23KF Dukagjini 01 HNK RijekaStadiumi Fadil Vokrri
03.08.23HNK Rijeka 61 KF DukagjiniStadion HNK Rijeka
AggregateLech Poznań (POL1) 52 FK Kauno Žalgiris (LTU1) 
27.07.23Lech Poznań 31 FK Kauno ŽalgirisEnea Stadion
03.08.23FK Kauno Žalgiris 12 Lech PoznańDarius and Girenas Stadium
AggregateFK Austria Wien (AUT1) 31 Borac Banja Luka (BIH1) 
27.07.23FK Austria Wien 10 Borac Banja LukaGenerali Arena (Wien)
03.08.23Borac Banja Luka 12 FK Austria WienGradski Stadion u Koprivnici
AggregateDerry City FC (IRL1) 54 KuPS (FIN1) 
27.07.23Derry City FC 21 KuPSThe Ryan McBride Brandywell Stadium
03.08.23KuPS 33 Derry City FCKuopion Keskuskentän tekonurmi
AggregateLinfield FC (NIR1) 48 MKS Pogón Szczecin (POL1) 
27.07.23Linfield FC 25 MKS Pogón SzczecinWindsor Park (Belfast)
03.08.23MKS Pogón Szczecin 32 Linfield FCStadion Miejski im Floriana Krygiera
AggregateFK Sutjeska Nikšić (MNE1) 23 FC Santa Coloma (AND1) 
27.07.23FK Sutjeska Nikšić 20 FC Santa ColomaCentre d'Entrenament de la FAF 1
03.08.23FC Santa Coloma 30 FK Sutjeska NikšićStadion Kraj Bistrice
 AET 
AggregateFK željezničar Sarajevo (BIH1) 24 Neftçi Baku PFK (AZE1) 
AggregateCrusaders FC (NIR1) 45 Rosenborg BK (NOR1) 
27.07.23Crusaders FC 22 Rosenborg BKSeaview (Belfast)
03.08.23Rosenborg BK 32 Crusaders FCLerkendal Stadion
 AET 
AggregateKF Shkupi 1927 (MKD1) 03 PFC Levski Sofia (BUL1) 
27.07.23KF Shkupi 1927 02 PFC Levski SofiaStadion Čair (Skopje)
03.08.23PFC Levski Sofia 10 KF Shkupi 1927Vivacom Arena - Georgi Asparuhov

1st Qualifying Round

DateHome Status RoadVenue
AggregateF91 Dudelange (LUX1) 53 St Patrick's Athletic FC (IRL1) 
12.07.23F91 Dudelange 21 St Patrick's Athletic FCStade Jos Nosbaum
20.07.23St Patrick's Athletic FC 23 F91 DudelangeRichmond Park (Dublin)
AggregateB36 Tóshavn (FRO1) 20 Paide Linnameeskond (EST1) 
12.07.23B36 Tóshavn 00 Paide LinnameeskondGundadalar Stadium
20.07.23Paide Linnameeskond 02 B36 TóshavnKadrioru staadion
 AET 
AggregateFC Pyunik (ARM1) 50 JK Narva Trans (EST1) 
13.07.23FC Pyunik 20 JK Narva TransAbovyan City Stadium
20.07.23JK Narva Trans 03 FC PyunikRakvere linnastaadion
AggregateFC Tobol (KAZ1) 21 FC Honka (FIN1) 
13.07.23FC Tobol 21 FC HonkaOrtalıq Stadion (Kostanay)
20.07.23FC Honka 00 FC TobolISS Stadion (Vantaa)
AggregateArarat-Armenia FC (ARM1) 55 KS Egnatia Rrogozhinë (ALB1) 
13.07.23Ararat-Armenia FC 11 KS Egnatia RrogozhinëFootball Academy Stadium
20.07.23KS Egnatia Rrogozhinë 44 Ararat-Armenia FCElbasan Arena
 Ararat-Armenia FC advances on PKs (4-2) 
AggregateInter Club d'Escaldes (AND1) 32 Víkingur (FRO1) 
13.07.23Inter Club d'Escaldes 21 VíkingurEstadi Comunal d'Andorra La Vella
20.07.23Víkingur 11 Inter Club d'EscaldesVið Djúpumýrar
AggregateMŠK Žilina (SVK1) 42 FC Levadia Tallinn (EST1) 
13.07.23MŠK Žilina 21 FC Levadia TallinnŠtadión pod Dubňom
20.07.23FC Levadia Tallinn 12 MŠK ŽilinaA Le Coq Arena
AggregateMakedonija GjP (MKD1) 15 FK Rīgas Futbola skola (LVA1) 
13.07.23Makedonija GjP 01 FK Rīgas Futbola skolaTrening centar Petar Miloševski
20.07.23FK Rīgas Futbola skola 41 Makedonija GjPSlokas Stadionā
AggregateFK Panevėžys (LTU1) 32 FC Milsami-Ursidos (MDA1) 
13.07.23FK Panevėžys 22 FC Milsami-UrsidosHikvision arena
20.07.23FC Milsami-Ursidos 01 FK PanevėžysComplexul Sportiv Raional Orhei
AggregateFC Haka (FIN1) 23 Crusaders FC (NIR1) 
13.07.23FC Haka 22 Crusaders FCTehtaan kenttä
20.07.23Crusaders FC 10 FC HakaSeaview (Belfast)
AggregateFC Bruno's Magpies (GIB1) 13 Dundalk FC (IRL1) 
13.07.23FC Bruno's Magpies 00 Dundalk FCVictoria Stadium (Gibraltar)
20.07.23Dundalk FC 31 FC Bruno's MagpiesCasey's Field
AggregateRiga FC (LVA1) 21 Víkingur Reykjavík FC (ISL1) 
13.07.23Riga FC 20 Víkingur Reykjavík FCSkonto Stadions
20.07.23Víkingur Reykjavík FC 10 Riga FCVíkingsvöllur
AggregateAlashkert FC (ARM1) 72 FK Arsenal Tivat (MNE1) 
13.07.23Alashkert FC 11 FK Arsenal TivatUrartu Stadium
20.07.23FK Arsenal Tivat 16 Alashkert FCDG Arena
AggregateFC Torpedo Kutaisi (GEO1) 33 FK Sarajevo (BIH1) 
13.07.23FC Torpedo Kutaisi 22 FK SarajevoRamaz Shengelias Sakhelobis Stadion
20.07.23FK Sarajevo 11 FC Torpedo KutaisiAsim Ferhatović Hase Stadium
 FC Torpedo Kutaisi advances on PKs (4-2) 
AggregateFC Hegelmann Litauen (LTU1) 05 KF Shkupi 1927 (MKD1) 
13.07.23FC Hegelmann Litauen 05 KF Shkupi 1927Darius and Girenas Stadium
20.07.23KF Shkupi 1927 00 FC Hegelmann LitauenToše Proeski Arena
AggregateGżira United FC (MLT1) 33 Glentoran FC (NIR1) 
13.07.23Gżira United FC 22 Glentoran FCMFA Centenary Stadium (Ta'Qali)
20.07.23Glentoran FC 11 Gżira United FCBetMcLean Oval
 Gżira United FC advances on PKs (14-13) 
AggregateKF Dukagjini (KVX1) 53 Europa FC (GIB1) 
13.07.23KF Dukagjini 21 Europa FCStadiumi Fadil Vokrri
20.07.23Europa FC 23 KF DukagjiniVictoria Stadium (Gibraltar)
AggregateNK Domžale (SVN1) 45 Balzan FC (MLT1) 
13.07.23NK Domžale 14 Balzan FCŠportni Park (Domžale)
18.07.23Balzan FC 13 NK DomžaleMFA Centenary Stadium (Ta'Qali)
 AET 
AggregatePen-y-Bont FC (WAL1) 13 FC Santa Coloma (AND1) 
13.07.23Pen-y-Bont FC 11 FC Santa ColomaBrewery Field
20.07.23FC Santa Coloma 20 Pen-y-Bont FCEstadi Comunal d'Andorra La Vella
 AET 
AggregateFC Progrès Niedercorn (LUX1) 42 SC Gjilani (KVX1) 
13.07.23FC Progrès Niedercorn 22 SC GjilaniStade Parc des Sports (Déifferdeng)
20.07.23SC Gjilani 02 FC Progrès NiedercornStadiumi Fadil Vokrri
AggregateFK DAC 1904 Dunajská (SVK1) 23 FC Dila Gori (GEO1) 
20.07.23FC Dila Gori 20 FK DAC 1904 DunajskáStadioni Tengiz Burjanadze
AggregateHB Tórshavn (FRO1) 01 Derry City FC (IRL1) 
13.07.23HB Tórshavn 00 Derry City FCTórsvøllur
20.07.23Derry City FC 10 HB TórshavnThe Ryan McBride Brandywell Stadium
AggregateKF Tirana (ALB1) 32 FC Dinamo Batumi (GEO1) 
13.07.23KF Tirana 11 FC Dinamo BatumiAir Albania Stadium
20.07.23FC Dinamo Batumi 12 KF TiranaAdjarabet Arena
AggregateFC Vaduz (SUI2) 23 FC Neman Grodno (BLR1) 
13.07.23FC Vaduz 12 FC Neman GrodnoRheinpark Stadion
20.07.23FC Neman Grodno 11 FC VaduzStadion Alcufer
AggregateKA Akureyri (ISL1) 40 Gap Connah's Quay (WAL1) 
13.07.23KA Akureyri 20 Gap Connah's QuayFramvöllur
20.07.23Gap Connah's Quay 02 KA AkureyriPark Hall Stadium
AggregateFK Shkëndija (MKD1) 11 Haverfordwest County (WAL1) 
13.07.23FK Shkëndija 10 Haverfordwest CountyToše Proeski Arena
20.07.23Haverfordwest County 10 FK ShkëndijaCardiff City Stadium
 Haverfordwest County advances on PKs (3-2) 
AggregateFK željezničar Sarajevo (BIH1) 43 FC Dinamo Minsk (BLR1) 
13.07.23FK željezničar Sarajevo 22 FC Dinamo MinskStadion Grbavica
AggregateFK Sutjeska Nikšić (MNE1) 21 SS Cosmos (SMR1) 
20.07.23SS Cosmos 11 FK Sutjeska NikšićStadio Olimpico di Serravalle
AggregateSP La Fiorita (SMR1) 12 FC Zimbru Chişinău (MDA1) 
13.07.23SP La Fiorita 11 FC Zimbru ChişinăuStadio Olimpico di Serravalle
20.07.23FC Zimbru Chişinău 10 SP La FioritaStadionul Zimbru
AggregateLinfield FC (NIR1) 32 KF Vllaznia Shkodër (ALB1) 
13.07.23Linfield FC 31 KF Vllaznia ShkodërWindsor Park (Belfast)
20.07.23KF Vllaznia Shkodër 10 Linfield FCStadiumi Loro Boriçi
AggregateNK Maribor (SVN1) 32 Birkirkara FC (MLT1) 
13.07.23NK Maribor 11 Birkirkara FCStadion Ljudski VRT
20.07.23Birkirkara FC 12 NK MariborMFA Centenary Stadium (Ta'Qali)