Liga Profesional de Fútbol
FIFA Region
CONMEBOL
Season
2024
Location
Argentina
Abbreviation
ARG1

Summary

At the end of the 2024 ARG1 season, the ARG1 teams listed below qualify for the following non-league play:

  • 2025 Copa Libertadores - Group Stage:
    • 2023 ARG1 champion
    • 2023 Copa de la Liga champion
    • the 1st and 2nd best 2024 ARG1 Aggregate Table teams that have not qualified for the 2025 Copa Libertadores
  • 2025 Copa Libertadores - Second Stage:
  • 2025 Copa Sudamericana - Group Stage:
    • ARG1 champion
    • the 4th, 5th, 6th, 7th, 8th and 9th place 2024 ARG1 Aggregate Table teams that have not qualified for the 2025 Copa Libertadores

The winner of the 2024 Copa Argentina, typically an ARG1 team, also receives a berth in the Group Stage of the 2025 Copa Libertadores

The 2024 ARG1 Aggregate Table includes results from league play in both the 2024 Argentina Primera División and the 2024 Copa de la Liga Profesional.

Leagues Pyramid - Argentina

Abbrev League # of Teams
ARG1 Torneo Sur Finanzas 2024
(Primera División)
28
ARG2 Primera Nacional 38
ARG3A Primera B Metropolitana 17
ARG3B Torneo Federal A 34
ARG4 Primera C Metropolitana 19
ARG5 Primera D Metropolitana 11

Competition Structure

Season

# of Teams

25 Jan 2024 - 15 Dec 2024  28: ARG1 (26), ARG2 (2)

Season Format

For ARG1 teams, the season is split into 2 phases. In the 1st Phase, the Argentina Primera División, each team plays a single match against the other 27 ARG1 teams. In the 2nd Phase, the Copa de la Liga Profesional, each team plays the other 27 teams once. In the 2nd Phase, the 2024 Copa de la Liga Profesional, the teams are split into 2 groups of 14. Each team in a group plays the other 13 teams once and a a rival in the other group once for 14 total matches. Table ranking ties are broken by (1) goal difference, (2) goals scored, (3) head-to-head points, (4) head-to-head goal difference, (5) head-to-head goals scored, (6) a playoff (to determine a champion) match, then (7) a draw.

Playoffs

At the end of the 2024 2nd Phase, Group A 1st plays Group B 4th, Group A 2nd plays Group B 3rd, Group A 3rd plays Group B 2nd, and Group A 4th plays Group B 1st in "knockout" Quarterfinal matches at the higher seeds home venue. The winners play in "knockout" Semifinals matches at neutral venues. If the Quarterfinals and Semifinals are tied after regulation time, a penal shoot-out will be held. If the Final is tied after regular time, two 15 minute extra time periods are held. If still tied after extra time, a penalty shoot-out is held.

Relegation

At the end of the 2024 ARG1 season, the 28th place 2024 ARG1 Aggregate Table team and the 28th place 2024 ARG1 Relegation Table teams will be relegated to the ARG2.


More Info...


Liga Prof Argentina-2nd Phase

 LeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
1Argentinos Juniors 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
2Banfield 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
3Belgrano de Córdoba 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
4Boca Juniors 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
5CA Barracas Central 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
6CA Huracán 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
7CA Platense 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
8CA Rosario Central 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
9CA Talleres 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
10CA Tucumán 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
11CD Riestra 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
12Central Córdoba (SDE) 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
13Defensa y Justicia 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
14Estudiantes La Plata 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
15Gimnasia La Plata 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
16Godoy Cruz 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
17Independiente 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
18Independiente Rivadavia 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
19Instituto 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
20Lanús 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
21Newell's Old Boys 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
22Racing Club 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
23River Plate 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
24San Lorenzo 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
25Sarmiento de Junín 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
26Tigre 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
27Unión de Santa Fe 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
28Vélez Sarsfield 00 -0-00-00000 -0-0000000 -0-00000
Quarterfinals

Liga Prof Argentina-1st Phase

 LeagueHomeRoad
POSMPW - D - LPTSCPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGDMPW - D - LPTSGFGAGD
GROUP A
1CA Barracas Central 137 -4-225-1712574 -2-114118363 -2-111642
2River Plate 136 -6-124-2391474 -3-0151551062 -3-19844
3Argentinos Juniors 137 -3-324-22121066 -0-0181641271 -3-3668-2
4Vélez Sarsfield 137 -3-324-1313075 -1-11684462 -2-2859-4
5CA Talleres 136 -5-223-2214874 -2-114147762 -3-19871
6Independiente 136 -4-322-128462 -2-2855074 -2-114734
7Instituto 135 -2-617-1714372 -2-3888063 -0-39963
8Gimnasia La Plata 135 -1-716-1720-363 -1-210108272 -0-56712-5
9Banfield 133 -5-514-1214-271 -2-4537-462 -3-19972
10CA Rosario Central 134 -2-714-917-853 -1-11053281 -1-64414-10
11CA Huracán 133 -4-613-812-462 -3-1953271 -1-5439-6
12CD Riestra 133 -3-712-715-872 -1-4737-461 -2-3548-4
13CA Tucumán 131 -7-510-819-1171 -5-1868-260 -2-42211-9
14Independiente Rivadavia 132 -2-98-1324-1161 -0-53510-571 -2-45814-6
GROUP B
1Godoy Cruz 139 -2-229-1651174 -2-11473465 -0-115927
2Lanús 137 -2-423-1912762 -2-2887175 -0-2151156
3Defensa y Justicia 136 -5-223-1613363 -2-11187173 -3-112862
4Boca Juniors 126 -4-222-1911864 -2-014126662 -2-28752
5Racing Club 136 -3-421-2011973 -1-310106463 -2-1111055
6Estudiantes La Plata 126 -3-321-168864 -1-113112962 -2-2856-1
7Newell's Old Boys 136 -3-421-1314-172 -2-38510-564 -1-113844
8Unión de Santa Fe 134 -5-417-1514172 -2-3899062 -3-19651
9San Lorenzo 133 -6-415-1014-473 -2-21155060 -4-2459-4
10CA Platense 133 -6-415-914-572 -4-11064261 -2-35310-7
11Belgrano de Córdoba 133 -5-514-1917261 -3-2687172 -2-3811101
12Central Córdoba (SDE) 132 -4-710-1020-1061 -2-3568-271 -2-45412-8
13Sarmiento de Junín 132 -3-89-918-961 -1-4468-271 -2-45310-7
14Tigre 131 -2-105-724-1761 -1-44410-670 -1-61314-11
Quarterfinals

Fixtures

Sat - 11 May 2024
 River Plate   Central Córdoba (SDE)Estadio Mâs Monumental
 Belgrano de Córdoba   Racing ClubEl Gigante de Alberdi
 Argentinos Juniors   CA Rosario CentralEstadio Diego Armando Maradona
 Tigre   Estudiantes La PlataEstadio José Dellagiovanna
 CD Riestra   San LorenzoEstadio Guillermo Laza
 Lanús   Independiente RivadaviaEstadio Ciudad de Lanús
 Godoy Cruz   CA Barracas CentralEstadio Malvinas Argentinas (BA)
 Sarmiento de Junín   InstitutoEstadio Eva Perón
 Unión de Santa Fe   BanfieldEstadio 15 de Abril
 CA Huracán   Defensa y JusticiaEstadio Tomás Adolfo Ducó
 Gimnasia La Plata   Vélez SarsfieldEstadio Juan Carmelo Zerillo
 Newell's Old Boys   CA PlatenseEstadio Marcelo Bielsa
 Independiente   CA TalleresEstadio Libertadores de América
 CA Tucumán   Boca JuniorsEstadio Monumental José Fierro
Sat - 18 May 2024
 Central Córdoba (SDE)   Boca JuniorsEstadio Alfredo Terrera
 CA Talleres   CA TucumánEstadio Mario Alberto Kempes
 CA Platense   IndependienteEstadio Ciudad de Vicente López
 Vélez Sarsfield   Newell's Old BoysEstadio José Amalfitani
 Defensa y Justicia   Gimnasia La PlataEstadio Norberto Tomaghello
 Banfield   CA HuracánEstadio Florencio Sol&á

Results

Mon - 8 Apr 2024
 Godoy Cruz 10 Sarmiento de JunínEstadio Feliciano Gambarte
 CA Platense 31 TigreEstadio Ciudad de Vicente López
 CD Riestra 00 CA HuracánEstadio Guillermo Laza
Sun - 7 Apr 2024
 River Plate 21 CA Rosario CentralEstadio Mâs Monumental
 Racing Club 20 LanúsEstadio Presidente Juan Domingo Peró
 CA Tucumán 32 Gimnasia La PlataEstadio Monumental José Fierro
 CA Barracas Central 32 InstitutoEstadio Claudio Fabián Tapia
Sat - 6 Apr 2024
 CA Talleres 11 Independiente RivadaviaEstadio Mario Alberto Kempes
 Estudiantes La Plata 50 Central Córdoba (SDE)Estadio Jorge Luis Hirschi
 San Lorenzo 02 Defensa y JusticiaEstadio Pedro Bidegaín
 Newell's Old Boys 13 Boca JuniorsEstadio Marcelo Bielsa
Fri - 5 Apr 2024
 Banfield 01 IndependienteEstadio Florencio Sol&á
 Vélez Sarsfield 10 Argentinos JuniorsEstadio José Amalfitani
Mon - 1 Apr 2024
 CA Platense 12 Godoy CruzEstadio Ciudad de Vicente López
Sun - 31 Mar 2024
 Independiente Rivadavia 12 BanfieldEstadio Bautista Gargantini
 Independiente 11 CA TucumánEstadio Libertadores de América
 Gimnasia La Plata 21 CD RiestraEstadio Juan Carmelo Zerillo
Sat - 30 Mar 2024
 CA Talleres 10 Vélez SarsfieldEstadio Mario Alberto Kempes